Vnetje sečil je pogosta težava vseh generacij. Običajno poteka v blagi obliki in pogosto ne zahteva obiska zdravnika ali uporabe protibakterijskih zdravil. Najpogostejši vzrok okužbe je vdor bakterij iz črevesja ali zunanjih spolovilih v sečila. Tam se bakterije razmnožijo in povzročijo vnetje. Redkeje vnetje sečil povzročijo glive, paraziti in virusi. Pri ženskah je vnetje sečil bistveno pogostejše kot pri moških, saj je pri ženskah sečnica veliko krajša, kar bakterijam predstavlja lažjo in krajšo pot do sečil. Bakterije z rednim uriniranjem učinkovito izpiramo, če pa dosežejo mehur, se tam vežejo na njegovo steno in povzročajo težave. Večinoma so vnetja enostavna. Ločimo okužbe spodnjih sečil (okužba mehurja oz. cistitis) ter okužbe zgornjih sečil (okužba ledvic oz. pielonefritis). V nekaterih primerih lahko okužbe sečil postanejo bolj zapletene in povzročijo resnejše težave, zlasti pri nosečnicah, otrocih, ljudeh s sladkorno boleznijo, ponavljajočih okužbah ter pri nekaterih zdravstvenih stanjih, kjer je omejen pretok urina (pri ledvičnih kamnih, težavah s prostato, po uporabi urinskega katetra). Pomembno je razlikovati med enostavnimi, manj zapletenimi okužbami in tistimi, ki zahtevajo zdravniško oskrbo.
Ali imam vnetje sečil?
Vnetje sečil prepoznamo predvsem po pekočem odvajanju majhnih količin seča, pogostem siljenju na vodo in po bolečini v predelu sečnega mehurja. Urin je lahko moten, temnejše barve, včasih tudi neprijetnega vonja. V urinu se lahko pojavi tudi kri. Sedaj smo govorili o vnetju spodnjih sečil oziroma o vnetju mehurja. Če pa se poleg naštetega pojavi še povišana telesna temperatura, bolečine v ledvenem predelu, bruhanje ali celo driska, govorimo o vnetju ledvic oziroma o vnetju zgornjih sečil.
Kako si lahko pomagamo sami?
Pomembno je, da ukrepamo hitro, še preden se vnetje razširi. Pri blažjih vnetjih sečil si za lajšanje simptomov velikokrat lahko pomagamo sami z mnogimi pripravki, ki imajo protibakterijsko delovanje, delujejo diuretično ali pa preprečujejo vezavo bakterij na sluznico mehurja. V prvi vrsti se svetujejo zdravila rastlinskega izvora, ki pomagajo pri izpiranju sečnih poti. Najbolj raziskani rastlini, ki delujeta ugodno na sečne poti, sta vednozeleni gornik (ta žal ni primeren za nosečnice, doječe matere in otroke, mlajše od 12 let) in navadna zlata rozga. Omenjeni zdravilni rastlini delujeta protibakterijsko in diuretično. Diuretično delujejo tudi njivska preslica, korenina navadnega gladeža, list navadne breze, plodovi šipka, korenina pravega peteršilja in list koprive.
Priporočljivo je uživanje pripravkov iz ameriške brusnice, ki bakterijam preprečuje vezavo na sluznico mehurja in jih tako hitreje izplaknemo iz sečnih poti. Brusnice vsebujejo tudi obilo vitamina C, ki nakisa urin in s tem zavira razmnoževanje bakterij. Brusnico lahko zaužijemo v obliki tablet, čaja ali soka. Vezavo bakterij na sluznico mehurja pa preprečuje tudi D-manoza. Medtem ko prebolevamo cistitis, si lahko pomagamo tudi z gretjem predela okoli sečnega mehurja s termoforjem ter poskrbimo, da imamo noge vedno tople in da nosimo oblačila, ki prekrijejo ledveni ter trebušni del.
Za nosečnice in doječe matere so varni pripravki iz navadne zlate rozge, gladeža in ameriške brusnice. Vseeno pa je pri njih nujen posvet z zdravnikom, saj so lahko posledice nepravilnega samozdravljenja nevarne za plod in lahko vodijo do zapletov.
Kdaj moramo do zdravnika?
Blažja vnetja sečil lahko sami s hitrim ukrepanjem učinkovito zavremo in pozdravimo. V določenih primerih pa je nujen obisk zdravnika, ki oceni resnost vnetja in se odloči, ali je potrebno antibiotično zdravljenje.
Zdravnika obiščite:
- če simptomi vnetja kljub samozdravljenju ne izzvenijo v 2-3 dneh ali pa se celo poslabšajo;
- če pride do nezmožnosti uriniranja;
- če ste noseči ali pa se vnetje pojavi pri otroku ali pri starejši osebi;
- če imate sladkorno bolezen, vstavljen urinski kateter ali kakršno koli drugo anatomsko oz. funkcionalno spremembo v delovanju sečil;
- ob vnetju, ki ga spremlja povišana telesna temperatura;
- kadar se vnetje pogosto ponavlja;
- če se v ledvenem predelu pojavijo močne, krčevite bolečine (to lahko nakazuje na pojav ledvičnih kamnov);
- če se v urinu pojavi kri.
Prav tako se morajo z zdravnikom posvetovati moški, ki opazijo težave pri odvajanju seča, saj je pri njih potrebno izključiti morebitna obolenja prostate.
Kako lahko preprečimo ponovitev vnetja sečil?
V primeru, da se pogosto srečujete z vnetjem sečil, obstaja nekaj osnovnih ukrepov, ki pomagajo zmanjšati pogostost težav.
Najpomembnejše je, da poskrbimo za zadosten vnos tekočine, kar omogoči redno izplakovanje sečnih poti ter prepreči zadrževanje bakterij in ostalih mikroorganizmov v sečilih. Uživajmo nesladkane pijače, kot so voda ali nesladek čaj. Sladke pijače namreč povečajo izločanje sladkorja z urinom, kar pa predstavlja idealne pogoje za razrast bakterij. Okužba se lahko pojavi tudi zaradi spolnih odnosov, če se bakterije prenesejo skozi sečnico v mehur. Zato je priporočljivo po odnosu čimprej izprazniti mehur. Poskrbimo za ustrezno higieno z nežnimi intimni mili, ki vzdržujejo ustrezen pH sluznice in s tem pripomorejo k zaščiti pred vdorom mikroorganizmov. Izogibajmo se kopelim, pomemben pa je tudi način brisanja genitalij. Brišemo jih vedno od spredaj nazaj, stran od sečnice, da se izognemo vnosu bakterij v sečne poti.
Za dodatno krepitev imunskega sistema je pomemben zdrav življenjski slog. Priporočljivo je redno uživanje probiotikov, ki uravnavajo floro sluznic. Za preventivo lahko posežemo po brusničnih pripravkih. Izogibajmo pa se preveliki količini kave, alkohola ter sladkih gaziranih pijač, saj lahko ta vnetje le poslabšajo.
Neža Brilej, študentka farmacije napisala pod mentorstvom Andrejke Bregar mag.farm.