KOENCIM Q10: KLJUČNA SNOV ZA ENERGIJO IN ZAŠČITO TELESA
Koencim Q10 je telesu lastna snov in spada med ubikinone, ki so naravno prisotni v vsaki živi celici. Ime so dobili ravno zaradi svoje razširjenosti v naravi (ubikvintete). Koencim Q10 ima pomembno vlogo pri nastajanju celične energije, saj omogoča pretvorbo hranil v energijo, ki jo celice potrebujejo za svoje funkcije. Poleg tega ima tudi močne antioksidativne lastnosti, ki ščitijo telo pred škodljivimi prostimi radikali. Ti so eden izmed glavnih povzročiteljev staranja in številnih bolezni. Koencim Q10 je edini maščobotopni antioksidant, ki deluje kot zaščita pred temi nevarnimi snovmi, še posebej v organih, kot so srce, jetra in možgani, kjer se radikali tvorijo v večjih količinah.
VIRI KOENCIMA Q10 V PREHRANI
Koencim Q10 lahko vnesemo tudi s prehrano, vendar so količine, ki jih zaužijemo iz hrane, običajno nizke. Največje količine koencima Q10 najdemo v mesu (zlasti v rdečem mesu in organih, kot so jetra) ter v mastnih ribah, kot so losos, tuna in sardine. Manjše količine so prisotne tudi v nekaterih rastlinskih virih, kot so oreščki, semena, brokoli in špinača. Vendar pa bo večina ljudi težko dobila zadostno količino Q10 zgolj s prehrano. Dnevni vnos koencima Q10 iz hrane običajno znaša med 3 in 6 mg, medtem ko nekatere skupine ljudi, zlasti starejša populacija, potrebujejo večje količine, da dosežejo optimalne ravni.
BIODOSTOPNOST KOENCIMA Q10 IN IZBOLJŠANJE NJEGOVE ABSORPCIJE
Ena izmed težav pri uživanju koencima Q10 je njegova biodostopnost, saj se ta topi v maščobah, v vodi pa je netopen. To pomeni, da ga telo težko absorbira, če ga zaužijemo brez maščob. Da bi izboljšali absorpcijo, so razvili različne oblike koencima Q10, kot so oljne kapsule, ki telesu omogočijo lažjo absorpcijo, in vodotopne oblike, ki imajo boljšo biodostopnost in so bolj učinkovite pri povečanju ravni koencima Q10 v telesu. Pri tem je treba poudariti, da se lahko učinkovitost koencima Q10 poveča tudi s tem, da zaužijemo več manjših odmerkov čez dan in ga jemljemo skupaj s hrano, saj to izboljša njegovo absorpcijo.
KDAJ JE SMISELNO DODAJANJE KOENCIMA Q10?
Koencim Q10 nastaja v našem telesu, vendar s starostjo njegova tvorba upada. Upad se začne po 25. letu in je največji do 40. leta starosti. Zato se priporoča dodajanje koencima Q10 starejši populaciji in ljudem, ki jemljejo zdravila za zniževanje holesterola (statine), ta namreč zmanjšajo sintezo koencima Q10 v telesu, kar lahko vodi do utrujenosti in bolečin v mišicah. Koencim Q10 se priporoča tudi pri ljudeh z nekaterimi boleznimi, kot so srčno žilne bolezni, nevrodegenerativne bolezni, migrene in sladkorna bolezen. Preden se odločite za dodajanje koencima Q10 pa se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom, saj je v določenih primerih potrebna previdnost, npr. pri sočasnem jemanju koencima Q10 in nekaterih zdravil proti strjevanju krvi, t.j. varfarin.
Ob koncu vas vabimo v naše lekarne, kjer vam bomo z veseljem pomagali pri izbiri ustreznega prehranskega dopolnila s koencimom Q10, prilagojenega vašim potrebam. Posvetujte se z našimi farmacevti, ki vam bodo svetovali, kako najbolje vključiti koencim Q10 v svojo prehrano in izboljšati svoje zdravje.
Hana Schlegl, farm. tehnik