KOLAGEN – KLJUČ DO MLADOSTNEGA VIDEZA?

Proces staranja je normalen fiziološki proces, ki je posledica minevanja časa. Kljub temu, da se tega zavedamo, nam mediji in družabna omrežja s poplavo informacij in nerealnimi standardi dajejo občutek, da moramo ta proces čim bolj zaustaviti. Ob vseh “čudežnih” rešitvah pa se poraja vprašanje, če je proces staranja zares možno upočasniti s kremami in prehranskimi dopolnili.

Koža je največji organ v telesu, sestavljena je iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Njena glavna naloga je obramba pred različnimi škodljivimi zunanjimi vplivi,  ki povzročijo mehanske in kemične poškodbe, okužbe z mikroorganizmi in prekomerno izgubo vode. Poleg obrambne funkcije skrbi tudi za izmenjavo snovi z okoljem. Vsi ti vplivi se začnejo sčasoma vidno odražati na naši koži.

Kaj je kolagen?

Kolagen je ena najpomembnejših beljakovin v človeškem telesu, saj predstavlja kar 30% vseh beljakovin in je osnovni gradnik kože, las, nohtov, sklepov, kosti, mišic, vezivnega tkiva in tetiv. Najdemo ga tudi v očesni roženici, krvnih žilah, notranjih organih in črevesni sluznici. Vse beljakovine so zgrajene iz aminokislin, v kolagenu pa so glavne prolin, hidroksiprolin in glicin. Aminokisline kolagena tvorijo polipeptidne verige, ki trojno vijačnico sestavljajo v različnih razmerjih, zato poznamo kar 28 različnih tipov kolagena, ki se razlikuje tako po sestavi kot po položaju v našem telesu. Za sintezo kolagena naše telo potrebuje še zadostno količino C vitamina, cinka, bakra in mangana.

Kolagen deluje kot naravno »lepilo«, ki povezuje celice in tkiva ter jim s tem zagotavlja strukturno podporo.

Vloga kolagena v koži:

  • Regeneracija celic in hitrejše celjenje ran s tvorbo fibroblastov v srednji plasti kože, kar spodbuja nastanek novih celic in nadomeščanje odmrlih
  • Zagotavljanje strukturne podpore kože, kosti, vezi in hrustanca
  • Elastičnost tkiv, kar omogoča koži, da ohranja prožnost in odpornost na mehanske obremenitve
  • S povečano sintezo in daljšo obstojnostjo hialuronske kisline v srednji plasti kože se izboljša zadrževanje vlage v koži, kar pripomore k svežemu in mladostnemu videzu

Kakšni so znaki staranja kože in kako jih lahko omilimo?

Po 25 letu začne proizvodnja kolagena upadati, približno 1% letno. Pri ženskah je še posebej opazen upad kolagena po menopavzi, kar vodi v tanjšanje kože, izgubo čvrstosti in elastičnosti, nastanek gub in zmanjšanje sposobnosti zadrževanja vlage.

Za izboljšanje zdravja kože in ohranjanje mladostnega videza se uporabljajo različni pripravki. Ti vključujejo dermalne kreme, injekcijska polnila in prehranska dopolnila s kolagenom.

Dermalne kreme, ki vsebujejo kolagen, so namenjene izboljšanju vlažnosti in napetosti kože. Imajo pa omejeno učinkovitost prehajanja kožne bariere.

Injekcijska polnila, kot so polnila s hialuronsko  kislino, povečajo nastanek kolagena in imajo takojšen učinek napete kože. Slaba stran polnil so stranski učinki (infekcije, modrice in otekline) in visoka cena.

Po drugi strani pa so se prehranski dodatki s kolagenom izkazali za varne, cenovno dostopne in jih je zaradi peroralnega jemanja enostavno vključiti v vsakdanje življenje. Mehanizem delovanja temelji na spodbujanju fibroblastov k povečani sintezi lastnega kolagena, elastina in hialuronske kisline. Raziskave so pokazale, da peroralno uživanje kolagena v obliki hidroliziranega kolagena pozitivno vpliva na zdravje kože. Hidroliziran kolagen pridobijo s postopkom hidrolize, ki razgradi kolagen na manjše enote. Le-te se zaradi svoje majhnosti lažje absorbirajo iz črevesja v krvni obtok in se nato distribuirajo v koži. Za opazno izboljšanje vlažnosti kože, povečanje elastičnosti in zmanjšanje globine gub je potrebno vsaj štiri tedensko redno jemanje hidroliziranega kolagena, v odmerkih 300 mg do 5 g dnevno. Kot vir kolagena se, zaradi podobnosti s človeškim, najpogosteje uporablja ribji kolagen, lahko pa tudi goveji in piščančji. Žal pa začne učinek upadati že po enem mesecu po prekinitvi jemanja, zato se priporoča kontinuirano uživanje kolagenskih dodatkov. Bodo pa potrebne še nadaljnje raziskave za potrditev učinkovitosti in trajanja jemanja pripravkov.

Slabe življenjske navade, ki zmanjšajo nivo kolagena v telesu in se jim lahko izognemo so:

  • Izpostavljanje UV žarkom (prekomerno sončenje pospeši razgradnjo kolagena in povzroči nastanek gub). Zato je pomembno, da se izogibamo direktnemu soncu in ne pozabimo na nanos sončne kreme z visokim zaščitnim faktorjem.
  • Kajenje poškoduje sintezo kolagena in elastina, kar vodi do nastanka gub in upočasnjenega celjenja ran (nikotin zoža krvne žile in s tem zmanjša dotok kisika in hranil celicam).
  • Pretiran vnos sladkorja in prečiščenih ogljikovih hidratov (sladkor se veže na beljakovine in jih poškoduje). Kolagen postane šibak, suh in krhek.

Kolagen je ključna beljakovina za ohranjanje mladostnega videza kože, močnih las, nohtov, sklepov in kosti. Zaradi procesa staranja se zmanjšuje njegova proizvodnja. Z zdravim življenjskim slogom, ki zajema zdravo prehrano (piščanec, govedina, ribe, jajca, stročnice, zelenjava, polnozrnati izdelki in citrusi), zadosten vnos vode, veliko gibanja, zaščito pred škodljivimi okoljskimi dejavniki in redno dolgotrajno jemanje pripravkov s hidroliziranim kolagenom, pripomoremo k ohranjanju mladostnega videza in splošnega počutja.

Ne smemo pa pozabiti, kako pomembna je naša pozitivna naravnanost in optimizem, ohranjanje socialnih stikov, skrb za druge pomoči potrebne ljudi. Vse to nas notranje bogati in ohranja mlade ter daje našemu življenju barve.

Andreja Savnik, mag. farm.

Viri:

Exploring the Impact of Hyrdolyzed Collagen Oral Supplementation on Skin Rejuvenation: a Systematic Review and Meta-Analysis, 9.12.2023.