SKORAJ POLOVICO NEŽELENIH UČINKOV ZDRAVIL BI LAHKO PREPREČILI

Milijone ljudi po svetu uporablja zdravila za različna stanja in bolezni. Vendar lahko včasih zdravila pri nekaterih bolnikih povzročijo neželene učinke. S pravilno uporabo zdravil lahko bistveno zmanjšamo tveganje za pojav neželenih učinkov in njihove zaplete.

Kampanja #MedSafetyWeek je potekala na svetovni ravni od 4. do 10. novembra, vključevala pa je 107 organizacij iz 94 držav. V Sloveniji kampanjo koordinira Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). Letošnja tema se je osredotočala na pravilno uporabo zdravil za preprečevanje neželenih učinkov in na poročanje neželenih učinkov, če se pojavijo.

Raziskave kažejo, da bi skoraj polovico vseh neželenih učinkov lahko preprečili. Ker je varnost bolnika na prvem mestu, želimo s kampanjo spodbuditi in opomniti bolnike, da zdravila vedno uporabljajo skladno z navodilom za uporabo in upoštevajo navodila zdravnika ali farmacevta, zdravstvene delavce pa, da preverijo, ali je zdravilo ustrezno za bolnika, preden ga predpišejo, izdajo ali aplicirajo. V Sloveniji je v kampanjo vključenih več lekarn, javnih zavodov, zdravstvenih ustanov, fakultet zdravstvenih smeri in drugih organizacij.

Sliki: 5 vprašanj za bolnika in zdravstvenega delavca, ki pomagajo preprečiti neželene učinke

Varnost zdravil ni samo v rokah znanstvenikov in zdravstvenih delavcev, saj ima tudi bolnik kot uporabnik zdravila ključno vlogo. Če bolnik sumi na neželeni učinek, svetujemo, da se obrne na svojega zdravnika, farmacevta ali drugega zdravstvenega delavca, ki mu lahko pomaga in svetuje, hkrati pa neželeni učinek poroča pristojnemu organu. Lahko ga poroča tudi bolnik sam preko spletnega obrazca ali aplikacije za pametne telefone »DNUZ«, ki sta dostopna na:

https://www.jazmp.si/humana-zdravila/farmakovigilanca/porocanje-o-nezelenih-ucinkih-zdravil/.

Neželeni učinek tako ne ostane prezrt.

Vsak nacionalni pristojni organ na področju zdravil vodi sistem spremljanja varnosti zdravil (sistem farmakovigilance), ki zbira in obravnava poročila o že znanih kot tudi o novih ali nepričakovanih neželenih učinkih. Na podlagi vseh razpoložljivih podatkov lahko pristojni organ sprejme ukrepe za zmanjševanje ugotovljenega tveganja, npr. z dodatnimi opozorili ali omejitvijo uporabe zdravila. Vsako poročilo je pomembno in prispeva k varnejši uporabi zdravil.

Za več informacij vabljeni k ogledu spletne strani JAZMP:

https://www.jazmp.si/humana-zdravila/farmakovigilanca/porocanje-o-nezelenih-ucinkih-zdravil/kampanja-medsafetyweek/

V pomoč vam je lahko tudi zgibanka o poročanju neželenih učinkov:

https://www.jazmp.si/fileadmin/datoteke/dokumenti/SFV/JAZMP_navodila/Zgibanka_o_poro%C4%8Danju_dNUZ.pdf