PREDEN POKUKA PRVI ZOBEK

Rast prvih zobkov pri otrocih je pomemben mejnik v njihovem razvoju. Prvi mlečni zobki običajno začnejo izraščati pri starosti približno šestih mesecev, lahko pa se to zgodi tudi prej ali kasneje. Razvoj mlečnih zob se začne že zgodaj v nosečnosti, v šestem tednu se pojavijo njihovi prvi zametki, v četrtem mesecu pa se začne njihova mineralizacija. Ob rojstvu so krone mlečnih sekalcev že mineralizirane, ostali mlečniki pa se dokončno razvijejo do prvega leta.

Vrstni red izraščanja mlečnih zob je običajno naslednji: prvi izrastejo spodnji sredinski sekalci, sledijo zgornji sredinski sekalci. Nato izrastejo spodnji stranski sekalci, prvi mlečni kočniki, podočniki in na koncu drugi mlečni kočniki.

Izraščanje mlečnih zob običajno povzroča nelagodje tako otrokom kot staršem. Otrok je pogosto razdražljiv, joka, se slini in prebuja ponoči. Vsako stvar nese v usta in jo grize, tudi rokice in prstki so nenehno v ustih. Lička ima topla in rdeča, dlesni pa so temno rdeče, zatečene, s prsti lahko zatipamo izbokline. Pri dojenčku se lahko spremenijo prehranjevalne navade, pojavi se želja po dodatnem dojenju ali hranjenju po steklenički, včasih začnejo zaradi bolečin pri sesanju hrano tudi zavračati. Čeprav se lahko telesna temperatura pri dojenčku v času izraščanja zob nekoliko dvigne, visoka vročina in pojav driske nista simptoma, ki bi spremljala izraščanje zob.

Starši v tem obdobju pogosto uporabljajo različne metode, ki bi otrokom pomagale in omilile bolečino. Priporočljivo je, da otrokom omogočite grizenje grizal, ki so nekoliko ohlajena v hladilniku, nikakor pa ne smejo biti zamrznjena, ker bi se lahko prilepila na dlesen in jo poškodovala. Za grizenje se dojenčkom lahko ponudi tudi nekoliko trše sadje (jabolko) ali zelenjava (korenje). Med izraščanjem zobkov naj otrok ne je pretople ali premrzle hrane. Izbirajte pijačo, ki nima močnih okusov, tudi zelo sladki sokovi niso priporočljivi. Dlesni jim lahko nežno zmasirate s čistim prstom ali mokro gazo, pri tem lahko uporabite različne gele, ki so namenjeni lajšanju težav pri izraščanju zob. Gele je potrebno redno nanašati, saj jih slina v ustih sproti odplakne. Vsebujejo naj učinkovine, ki mehčajo dlesen in pripomorejo k lažjemu izraščanju, hkrati pa učinkovito blažijo vnetje, pospešujejo celjenje, spodbujajo zdravo ustno okolje ter aktivno ščitijo dlesen. Če je bolečina huda, lahko otroku ponudite analgetik, kot je paracetamol. Farmacevt v lekarni vam bo svetoval o pravilni izbiri zdravil in pripravkov, ki bodo pomagali prebroditi obdobje izraščanja zobkov.

Težave se končajo, ko zobek prodre skozi dlesen. Vsi mlečni zobje običajno izrastejo do starosti dveh let in pol.

Rast prvih zobkov je naravni del otrokovega razvoja. S pravilno nego in podporo pomagamo otroku skozi to obdobje. Pomembno je, da ostanemo potrpežljivi in otroku nudimo čim več tolažbe in ljubezni.

Če imate kakršna koli vprašanja ali skrbi, se posvetujte s svojim farmacevtom.