Predmenstrualni sindrom (PMS) je zdravstveno stanje z različnimi telesnimi in čustvenimi simptomi, ki lahko vpliva na razpoloženje, počutje, delo in osebno življenje žensk v rodni dobi. Simptomi se pojavljajo v predmenstrualnem času ciklusa ženske, običajno 7-10 dni pred menstruacijo. Lahko so blagi do zelo izčrpavajoči.
Vendar pa vsakega stanja ne označujemo s predmenstrualnim sindromom. Normalni so blagi simptomi, ki se pojavljajo nekaj dni pred menstruacijo, kadar pa se težave pojavljajo skozi ves mesec, ne govorimo več o PMS.
Zakaj PMS nastane in kaj ga sproži?
Natančen vzrok za nastanek PMS še ni popolnoma jasen. Najverjetneje gre za kombinacijo fizioloških, psiholoških, socialnih in kulturnih dejavnikov, kot so:
- Ciklične hormonske spremembe: Simptomi so najverjetneje povezani z nihanjem vrednosti hormonov, zlasti estrogena in progesterona, ki se pojavljajo zaradi priprav telesa na menstruacijo. Ti hormoni delujejo na številna tkiva, vplivajo na različne organske sisteme in vodijo do fizičnih, čustvenih in vedenjskih sprememb.
- Kemične spremembe v možganih. Tudi spremembe v izločanju serotonina (živčnega prenašalca v možganih, ki igra ključno vlogo pri razpoloženjskih stanjih) lahko sprožijo simptome PMS. Nezadostna količina serotonina namreč povzroča depresijo, utrujenost, lakoto in težave s spanjem.
- Življenjski slog. Premalo gibanja, stres, prehrana z nizko vsebnostjo vitamina B6, kalcija ali magnezija ter visok vnos kofeina prav tako lahko prispevajo k razvoju PMS.
- Starost. PMS postane pogostejši po 30. letu, simptomi pa se velikokrat s časom slabšajo.
- Genetski vzroki. Mnogokrat se PMS pojavlja pri več ženskah v isti družini.
Ker simptome PMS lahko poslabša niz različnih dejavnikov: prehrana, hormonske spremembe, kemične spremembe, stres, psihično stanje, geni, je pomembno, da se teh vplivov zavedamo in jih skušamo kar najbolj nadzorovati.
Znaki in simptomi
Znake in simptome PMS v grobem delimo na fizične in psihične. Pojavnost, jakost in raznolikost je precej individualna, prav tako se lahko pri isti posameznici simptomi v različnih ciklih razlikujejo.
Pogosti čustveni in vedenjski znaki in simptomi so: žalost in depresivno razpoloženje, napetost, anksioznost, nihanje razpoloženja in razdražljivost, jokavost, spremembe apetita, želja po hrani in prenajedanje, jeza in agresivnost, socialni umik, težave s koncentracijo, zaspanost ali nespečnost, nizek libido, nizko samospoštovanje, občutki krivde, slabše prenašanje hrupa in močne svetlobe.
Pogosti fizični znaki in simptomi so: napihnjenost, krči v trebuhu, zaprtje ali driska, občutljivost dojk, povečanje telesne teže zaradi zastajanja tekočine, glavobol, bolečine v križu, mišicah in sklepih, utrujenost, akne.
PMS lahko tudi sproži ali poslabša določena zdravstvena stanja, kot so astma, migrene, herpes, ekcemi. Večina žensk pa običajno doživlja le enega ali nekaj simptomov.
Kako pa si lahko pomagamo sami?
Za blaženje težav PMS-a ženske že dolgo posegajo po zdravilih rastlinskega izvora ter prehranskih dopolnilih. Navadna konopljika je rastlina, s katero si lahko pomagate pri značilnih simptomih PMS kot so razdražljivost, nihanje razpoloženja, bolečine v prsih, napenjanje, menstrualni krči in drugo. Učinkovitost navadne konopljike je znanstveno dokazana, v lekarnah je na voljo kar nekaj izdelkov, ki so registrirani kot zdravila ali prehranska dopolnila. Za svetovanje glede načina uporabe le-teh so vam v lekarni na voljo farmacevtski strokovni delavci. Poleg tega pa lahko dovolj učinkovito pripomoremo k zmanjšanju izraženosti PMS znakov tudi z določenimi spremembami v življenjskem slogu, kot so:
- Zmanjšanje stresa in dovolj spanja.
- Prenehanje kajenja.
- Sprememba prehrane. Svetujemo manjše, pogostejše obroke, bogate s kompleksnimi ogljikovimi hidrati, kot so sadje, zelenjava in polnozrnata živila. Pijte veliko vode in jejte hrano, bogato s kalcijem. Izogibajte se kofeinu, alkoholu, sladkorju in slani hrani. Lahko si pomagate tudi z dodajanjem vitamina B6, vitamina E, kalcija in magnezija.
- Telesna aktivnost. Redna telovadba izboljša splošno zdravje in počutje, kot tudi zmanjšuje bolečine, utrujenost in pomaga obvladovati simptome PMS. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije je potrebnih vsaj 150 minut zmerne aerobne vadbe ali 75 minut intenzivne vadbe na teden.
Kdaj pa je nujen obisk pri zdravniku?
Ko kljub upoštevanju zgoraj naštetih nasvetov svojih težav in simptomov ne uspete uspešno omiliti, je priporočljiv obisk pri osebnem zdravniku ali ginekologu. Ta bo na podlagi pregleda postavil ustrezno diagnozo in vas morebiti napotil tudi k ustreznemu specialistu.
Mojca Tominc, mag.farm.