PREHRANSKO DOPOLNILO ALI ZDRAVILO

V lekarnah izdajamo zdravila na recept, zdravila, za katera zdravniški recept ni potreben ter prehranska dopolnila. Prehranska dopolnila in zdravila brez recepta so si na prvi pogled zelo podobna in je velikokrat težko razlikovati med njimi. Oboje najdemo v podobni embalaži, lahko so v obliki tablet, kapljic, tekočine. V čem je torej razlika? Razlika med zdravili in prehranskimi dopolnili je predvsem v namenu uporabe, sestavi, nadzoru nad kakovostjo in učinkovitostjo ter posledično tudi varnostjo uporabe ter v označevanju izdelkov.

Prehranska dopolnila so živila, namenjena dopolnjevanju prehrane in ne zdravljenju, torej se jim ne sme pripisovati zdravilnih učinkov. Največkrat vsebujejo vitamine, minerale ali rastline ter njihove izvlečke. Izdelki morajo biti varni za potrošnike, zakonodaja pa ne predpisuje predhodnega preverjanja dejanske sestave prehranskega dopolnila. Nadzor nad prehranskimi dopolnili izvaja Zdravstveni inšpektorat, to področje pa spada pod živilsko zakonodajo.

Zdravila vsebujejo snovi ali kombinacijo snovi z namenom zdravljenja, preprečevanja ali diagnosticiranja bolezni. Zdravilo je lahko na tržišču, če ima dovoljenje za promet. Da pridobi dovoljenje za promet, mora proizvajalec opraviti veliko študij in predložiti dokumentacijo, ki vsebuje  podatke o kakovosti, varnosti in učinkovitosti zdravila. V Sloveniji je za promet z zdravili odgovorna Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), ki sodeluje z inštitucijami v tujini ter spremlja, zbira in vrednoti poročanje o neželenih učinkih zdravil ter ukrepa z namenom zmanjševanja tveganja, povezanega z zdravili.

Nad zdravili se izvaja strog nadzor že pred prihodom na tržišče. Nato poteka spremljanje učinkovitosti in varnosti še naprej.

Pri prehranskih dopolnilih na embalaži ne boste našli toliko opozoril in podatkov, kar lahko privede do razmišljanja, da ne povzročajo neželenih učinkov ali da so primerni za vsakogar. Žal temu ni tako. V kolikor se odločite za nakup izdelkov, je za vas na voljo farmacevt, ki vam lahko svetuje in preveri ali je glede na vaše zdravstveno stanje in glede na zdravila, ki vam jih je predpisal zdravnik, določen izdelek primeren za vas. Pogovorila se bosta, ali je jemanje prehranskega dopolnila za vas smiselno, ali je potreben časovni zamik z jemanjem zdravil, ki jih jemljete, ali obstaja kakšen drug izdelek ali celo zdravilo brez recepta, ki bi bilo za vas primernejša izbira. Strokovnjak, ki pozna mehanizme delovanja, vam bo podal verodostojno, z znanjem podprto informacijo.

Farmacevti v lekarnah se zavedamo, da se je v poplavi vseh informacij, izdelkov in ob močnem oglaševanju v medijih težko odločiti, kateri izdelek izbrati, da bomo naredili največ za svoje zdravje, si ne bomo škodovali ali porabili ogromno denarja zaradi nerealnih obljub.

Na voljo smo vam za posvet in bogato ponudbo izdelkov ter vas vabimo, da se oglasite v Mestnih lekarnah.

Branka Juhant, mag. farm.