Hišni ljubljenčki so naši zvesti spremljevalci, vendar so tudi oni pogosto tarča nezaželenih obiskovalcev. Ena večjih nevarnosti, ki jih ogrožajo, so zajedavci – paraziti, ki lahko povzročijo vrsto zdravstvenih težav, vse od blagih kožnih vnetij do resnih sistemskih bolezni. Redna zaščita in pravočasno ukrepanje sta zato ključnega pomena. V lekarnah so na voljo varna in učinkovita zdravila, ki preprečujejo in zdravijo okužbe ter tako pripomorejo k zdravju in kvalitetnemu življenju naših štirinožnih prijateljev. V nadaljevanju bomo predstavili najpogostejše zajedavce pri hišnih ljubljenčkih in možnosti zaščite, ki so dostopne v lekarni.
Najpogostejši zajedavci pri hišnih ljubljenčkih
Hišni ljubljenčki so nenehno izpostavljeni različnim zajedavcem, ki ogrožajo njihovo zdravje. Med zunanje zajedavce uvrščamo bolhe, klope, uši in garje. Te povzročajo srbenje, draženje kože, lahko pa tudi širijo resne bolezni, ki se prenašajo med živalmi. Bolhe ne povzročajo le neprijetnega srbenja, temveč lahko prenašajo tudi trakulje, ki dodatno škodujejo zdravju živali. Tudi klopi kljub svoji majhnosti predstavljajo veliko nevarnost, saj prenašajo številne bolezni, kot so borelioza, babezioza in erlihioza, ki lahko resno poslabšajo zdravstveno stanje hišnega ljubljenčka.
Notranji zajedavci so gliste, trakulje, bičkarji in srčne gliste, ki prav tako predstavljajo tveganje za zdravje živali in lahko celo zavrejo razvoj pri mladičih. Gliste in trakulje, ki naseljujejo prebavni sistem, lahko povzročijo drisko, napihnjenost in slabokrvnost. Še posebej so nevarne srčne gliste, ki jih prenašajo komarji, saj lahko poškodujejo srce in pljuča, kar vodi v hude zdravstvene zaplete.
Redno preventivno zdravljenje in zaščita pred temi paraziti sta ključnega pomena za ohranjanje zdravja naših hišnih ljubljenčkov. Pravilna izbira zdravil, ki so dostopna v lekarni, in dosledna skrb za higieno okolja, kjer žival biva, sta pomembna koraka k preprečevanju okužb in zagotavljanju dolgega in zdravega življenja živali.
Zaščita z zdravili dostopnimi v lekarni
Okužba z notranjimi ali zunanjimi paraziti lahko resno ogrozi zdravje vašega ljubljenčka, zato je pravočasna zaščita zelo pomembna. V lekarnah je na voljo širok spekter pripravkov, ki omogočajo učinkovito zaščito pred različnimi zajedavci. Dostopna so v različnih oblikah, kot so kapljice, tablete in ovratnice, ki omogočajo enostavno uporabo.
Pri izbiri zdravila je potrebno razlikovati med zunanjimi in notranjimi zajedavci, saj se načini zaščite in zdravljenja razlikujejo. Prav tako je potrebno upoštevati vrsto živali, telesno težo, starost ter morebitne zdravstvene težave. Zato je zaželeno predhodno posvetovanje s farmacevtom ali veterinarjem.
Okužbe z notranjimi zajedavci pogosto potekajo zelo neopazno, zato je predvsem pri zunanjih živalih priporočljiva preventivna zaščita večkrat letno. Prazikvantel je zdravilna učinkovina, ki se uporablja za zdravljenje okužbe s trakuljami, medtem ko fenbendazol in pirantel učinkovito odstranjujeta gliste. Ta zdravila se navadno uporabljajo v kombinacijah in so na voljo v obliki tablet ali past, ki jih ljubljenčki zaužijejo.
Za zaščito pred zunanjimi zajedavci so na voljo različne oblike pripravkov, ki zagotavljajo učinkovito in dolgotrajno zaščito. Kapljice za nanos na kožo (t.i. “spot-on” pripravki) so enostavne za uporabo in nudijo zaščito več tednov, zato je potrebna redna reaplikacija. Zaščitne ovratnice s postopnim sproščanjem učinkovin zagotavljajo dolgotrajnejšo zaščito pred zunanjimi paraziti, saj delujejo tudi do 8 mesecev brez potrebe po dodatnem nanašanju. Na voljo so tudi žvečljive tablete, ki delujejo sistemsko. Najpogosteje uporabljene učinkovine za zaščito pred klopi, bolhami ter ostalimi zunanjimi zajedavci so fipronil, imidakloprid, flumetrin ter S-metopren. Pogosto so uporabljene v kombinacijah za širše delovanje, delujejo pa na živčevje žuželk in jih tako uničijo.
Pomen redne preventive
Uporaba ustreznih zdravil pa ni edini korak – ključnega pomena je tudi ozaveščenost lastnikov o pomembnosti redne preventive. Naše živali je treba nadzirati skozi vse leto, saj so zajedavci lahko aktivni tudi zunaj glavne sezone. Posebno pozornost je treba nameniti mladičem, starejšim živalim in tistim z oslabljenim imunskim sistemom. Redni pregledi pri veterinarju, skrb za higieno bivanjskega prostora ter izogibanje okoljem z visoko koncentracijo parazitov so dodatni ukrepi, ki prispevajo k ohranjanju zdravja hišnih ljubljenčkov.
Zaključek
Zajedavci so lahko velika grožnja zdravju naših ljubljenčkov, vendar lahko s pravočasno zaščito in redno preventivo tveganje močno zmanjšamo. S skrbnim izborom zdravil in spoštovanjem priporočil veterinarja boste svojim štirinožnim prijateljem zagotovili dolgotrajno zaščito in dobro počutje. Redni pregledi, ustrezna higiena in odgovorno ravnanje v okolju so dodatni koraki, ki pomagajo preprečiti okužbe. Z doslednostjo in odgovornostjo lahko skupaj poskrbimo za zdravje vaših ljubljenčkov in jim omogočimo dolgo in srečno življenje brez parazitov.