26. novembra obeležujemo mednarodni dan pomanjkanja železa.
Železo
Železo je svetleča kovina s sivkastim pridihom in s kemijskim simbolom Fe (latinsko: ferrum). V stiku s kisikom in vodo oksidira; nastane rja.
Železo je eden pomembnejših elementov v človeškem organizmu. V telesu se nahaja med 3 do 5 g železa. Je gradnik več kot stotih proteinov in encimov. Najdemo ga v mišicah, kosteh in jetrih, največ pa v rdečih krvničkah – eritrocitih. Eritrociti so krvne celice, sestavljene iz molekul hemoglobina, kamor se preko železa vežejo kisikovi atomi in tako telo oskrbujejo s kisikom.
Slabokrvnost
Slabokrvna je skoraj tretjina prebivalstva. Slabokrvnost (anemija) se lahko pojavi kot samostojna bolezen (pri otrocih, mladih ženskah, nosečnicah) ali pa kot spremljevalka drugih kroničnih bolezni (najpogosteje pri starejših bolnikih). Več kot polovica anemij je posledica pomanjkanja železa, kar v zadnjih letih predstavlja vedno večji zdravstveni problem. Glavna posledica anemije je dejstvo, da organi ne prejemajo dovolj hranilnih snovi in kisika za ustrezno delovanje.
Simptomi
Simptomi so hitra utrudljivost, vrtoglavica, slaba koncentracija, vsesplošna utrujenost, ki pa jih lahko pripišemo tudi stresu. Pri simptomih slabokrvnosti nas zdravnik napoti na preiskavo krvi, kjer izmerijo vrednosti hemoglobina v krvi (referenčne vrednosti: 120–150 g/l pri ženskah in 130–170 g/l pri moških), opredeli vzrok slabokrvnosti (prisotnost kroničnih bolezni) in prične z zdravljenjem. Zdravljenje anemij poteka z jemanjem tablet, pitjem sirupov, v primeru hudega pomanjkanja pa z injekcijo ali infuzijo.
K hudemu pomanjkanju železa in slabokrvnosti so nagnjene ženske v rodni dobi; ženske v času menstruacije, predvsem če so le-te močne in dlje časa trajajoče, ter nosečnice, pri katerih se potreba po železu, zaradi razvijajočega ploda, poveča tudi do dvakrat.
Posledica ne zdravljenja anemij je slabša kakovost življenja; poveča se tveganje za srčno-žilne bolezni, nastanek osteoporoze, nastop demence, slabši so tudi izidi zdravljenja kroničnih bolezni.
Kako si lahko pomagamo?
Pri blagih simptomih anemij si lahko pomagamo tudi sami. Najpogostejši pristop k zdravljenju anemij je sprememba prehrane, ki naj bo bogata z železom in vitamini. Železo se v hrani nahaja v dveh oblikah; v hemski in nehemski obliki. Hemsko obliko, ki jo naše telo lažje in boljše absorbira, najdemo v hrani živalskega izvora (v mesu, ribah, morskih sadežih,..), medtem ko nehemsko obliko najdemo v hrani rastlinskega izvora (v semenih, oreščkih, žitu, zelenolistni zelenjavi,..). Na absorpcijo železa lahko vplivamo s sočasnim jemanjem živil, ki pospešujejo oz. zavirajo samo absorpcijo železa. Pospeševalci absorpcije železa so sladkor, beljakovine in vitamin C (limona, pomaranča, grenivka, jagode, brokoli, peteršilj, ohrovt, zelena, špinača, paprika, paradižnik,…). Zaviralci absorpcije železa v prebavilih pa so soja, mleko in mlečni izdelki (vsebujejo kalcij), čaj, kava, kakav, stročnice in semena bogata s fosforjem (grah, beli fižol, laneno seme,..) ter sočasno jemanje antacidov (zdravil, ki nevtralizirajo želodčno kislino).
V lekarni lahko dobite prehranska dopolnila, ki vsebujejo tako hemsko kot nehemsko obliko železa. Marsikatero prehransko dopolnilo že vsebuje dodatek vitamina C za boljšo absorpcijo samega železa, vitamin B12 (kobalamin) ter vitamin B9 (folno kislino). Prehranska dopolnila najdemo v obliki tablet, kapsul, sirupov, sokov, tonikov, šumečih tablet, zrnc za direktno zaužitje, …
Pri jemanju zdravil in prehranskih dopolnil lahko pride tudi do nekaj neželenih učinkov, predvsem se pogosto pojavi zaprtost in temnejše obarvano blato. Le-ti lahko po nekajtedenskemu jemanju zdravil in prehranskih dopolnil izzvenijo.
Pri sami izbiri prehranskega dopolnila, ki bo odgovarjal vam, vašim potrebam in življenjskemu slogu, vam bo najbolje pomagal farmacevt oz. farmacevtski tehnik, zaposlen v lekarni.
Nina Porovne Černe, mag. farm.
Lekarna Kamnik
Viri: https://lek.si/sl/skrb-za-zdravje/anemija/